Term 2 2019

 

 

 

 

MONDAY

 

Kym

Sarah

Maddy

3:45 Pre Primary Ballet

3:30 Junior Jazz

4:00 Little Dancers

4:30 Pre Major Jazz

4:15 Grade 4 Jazz

4:30 Grade 3 Ballet to 5:15

5:45 RAD Grade 2 Ballet

to 6:30

5:15 Advanced Gold Lyrical

Sarah T

6:00 Senior Gold Lyrical to 6:45

6:45 Stretch Leap & Spin

6:00 Senior Gold Lyrical

Amy

7:30 Troupes

6:45 Senior Open Class to 7:30

7:30 Troupe

 

TUESDAY

Pre School 9:30 & 10:00 (Fairy Feet)

Kym

Shannon

Stevie

3:45 Grade 3 Ballet

4:45 RAD Grade 2 Ballet *new

3:30 Dance Stars

4:30 Grade 4 Jazz

5:30 RAD Intermediate Ballet to 6:30

4:00 Primary Ballet

5:30 Grade 6 Jazz

6:45 Grade 5 Ballet

4:45 Grade 1 Ballet to 5:30

6:45 Int Foundation

7:45

Sarah 6:30 Elementary Ballet

7:45 Advanced Ballet to 9:00

 

7:45 BAL Grade 5 Jazz to 8:45

Kym

WEDNESDAY

 

4:00 Grade 2 Jazz

Sarah

Keri

4:45 Elementary Ballet

4:00 New School Beginners Hip Hop

3:30 Grade 1 Jazz

6:00 Grade 4 Ballet

4:30 RBM Level 1 Hip Hop to 5:00

4:15 Grade 3 Jazz

6:45 Int Foundation

5:30 RBM Level 3 Hip Hop

5:00 Grade 6 Jazz

7:45 Advanced Ballet

6:15 RBM Level 5 Hip Hop

6:15 Intermediate 1 Jazz

9:00 Stretch Leap & Spin

7:00 RBM Level 9 Hip Hop

7:15 Grade 5 Jazz (from Thursday)

 

8:00 RBM Level 8 Hip Hop to 9:00

8:15

THURSDAY

 

Kym

Georgia

Keri

3:45 Grade 1 Jazz

5:00 Int Foundation

3:45 Pre Grade Jazz

4:30 Grade 3 Jazz

6:00 BAL Grade 2 Jazz

4:30 Grade 2 Jazz

5:30 Advanced Jazz

6:45 Grade 5 Ballet

5:15

6:45 BAL Advanced Jazz

7:45

Stevie

8:00 RAD Int Ballet 9:00

 

6:45 Pre Major Jazz to 8:00

 

FRIDAY

Sarah

Tamzin

Shannon

3:30 Lyrical Open Class u12

5:00 RBM Level 8 Hip Hop

3:30 Pre School (Funky Steps)

4:00 Contemporary Level 3

6:00 RBM Level 5 Hip Hop

 

5:00 Senior Bronze Lyrical

6:45

 

5:45 Contemporary Level 6

 

 

6:45 Contemporary Level 5

 

 

7:45 Major Jazz to 9:00

Gemma/ Sarah T/Kym

SATURDAY

Georgia

9:00 Pre School (Funky Steps)

Stevie

8:45 Grade 3 Jazz

9:30 Dance Stars to 10:00

9:00 Grade 5 Jazz

9:45 Pre Grade Jazz

10:30 Pre School (Fairy Feet)

10:15 Grade 1 Jazz

10:30 Grade 1 Jazz

11:00 Mini Movers (4 yr olds)

11:00 Little Dancers

11:15 Grade 4 Ballet

11:30 Dance Stars to 12:00

11:30

12:00 Junior Jazz

2:15 Grade 4 Tap

3:30 Technique Class

12:45 Troupe / Body Conditioning

3:00 Intermediate Tap

 

2:30 Primary Tap

4:00 Tap n Beats L8 (to 5:00)

 

3:00 Grade 2 Tap to 3:45